Co se děje ve škole?

Aktuality

Hledáme kvalifikovaného pedagoga (průvodce) pro práci s dětmi a kvalifikovaného asistenta pedagoga.

Co se chystá

Dny otevřených dveří

středa 29. 3. 2023, 10:30 – 17:00

Od 12:15 se můžete zúčastnit školního shromáždění. Zveme vás také na besedu s dětmi.

Zájemci o návštěvu školy v rámci Dne otevřených dveří se hlaste předem Veronice Vrbové na email veronika.vrbova@svobodnaskolaprerov.cz.

Co proběhlo

5.10. – Film Svobodné děti a beseda s manžely Kopřivovými
Odpoledne škola zorganizovala pro širokou veřejnost promítání dokumentu Svobodné děti a pozvala hosty Pavla a Tatjanu Kopřivovy k besedě, nejen o respektu.  Pokud máte zájem nabízíme opakovanou možnost besedy s Kopřivovými, tentokrát ve Zlíně 2.11. od 17h (podrobné info zveřejníme).

5.10. – Exkurze do cukrovaru v Litovli
S dětmi jsme cestovali vlakem do Litovle, kde jsme měli možnost navštívit provoz místního cukrovaru. Děti se mj. naučily něco o tom, proč mají vlastně některé plodiny vysoký obsah cukru, jak se z nich dostává a dále zpracovává. Měli jsme možnost ochutnat cukrovinu a sledovat celý proces od vykládky řepy, její praní v pračce až po finální produkt.
Po exkurzi jsme prošli Litovelské centrum, viděli nejstarší kamenný most na Moravě a 3. nejstarší v České republice, tzv Svatojánský. Vylezli jsme na 65m vysokou věž a rozhlédli se po okolí. Počasí nám velmi přálo i mlha se zvedla a užili jsme si krásné výhledy.

30.9. – Exkurze do sklářské dílny: Dosena (IG, FB)
Dozvěděli jsme se, že kousek od Přerova se nachází malá sklářská dílna. Tu jsme rozhodně museli navštívit. Dílna se nachází v Prosenicích. Paní Lakomá, která dílnu vlastní, nám povídala zajímavosti o skle, výrobě a zdobení. Dozvěděli jsme se i to, jak vznikl název firmy. Nezůstalo to však jen u povídání. Každý z nás měl možnost si nazdobit skleničku. Mohli jsme si tak vyzkoušet techniku gravírování. Netrénovali jsme jen ruce. Cestu zpět do školy jsme absolvovali pěšky.

12.9.-16.9. – Jde se na to
V tomto týdnu si děti volily mentora, ateliér a kroužky. Navíc nám začala výuka dle rozvrhu. Děti zjišťovaly svou úroveň vědomostí a průvodci se tak lépe mohli zorientovat v tom, co každý žák potřebuje pro své zdokonalení a sebeřízené učení. Novinkou byly mentorské rozhovory, kde děti s jejich mentorem probíraly a zhodnocovaly nejen uplynulé týdny, ale i to, kam chtějí směřovat a posouvat se.

2.9.-9.9. – Adaptační týden
V tomto zvykacím období jsme se seznamovali s prostory a chodem školy. Nezůstali jsme však jen ve škole. Vyrazili jsme i po Přerově a poznávali centrum i jeho blízké okolí. Zažili jsme si první setkání i shromáždění. Pátek nám zakončil Mike a jeho vedení při tvorbě portrétu.

1.9.2022 – První školní den
Významný den nejen pro děti a rodiče, ale i pro celý náš kolektiv. Oficiálně jsme zahájili provoz Svobodné školy Přerov. Těšíme se na výzvu, která nás tento školní rok čeká.