Náš tým

Náš tým

Michal Vodička
zřizovatel, ředitel a průvodce
Kontakt: michal.vodicka@svobodnaskolaprerov.cz, 775 187 462

Jedenáct let jsem učil na víceletém gymnáziu, kde jsem vedl Klub nadaných dětí Mensy ČR pro děti od 1. do 5. třídy. Jako ředitel jsem spolu vybudoval a šest roků vedl olomouckou ScioŠkolu.

Mým úkolem ve vzdělávání je pomáhat dětem v poznání sebe sama, k uvědomění si své jedinečnosti a současně je nechat bezpečně se projevit ve všech aspektech své osobnosti. Podle mého názoru jedině tak dětem umožním, aby z nich vyrostli sebevědomí, samostatně myslící lidé, kteří znají svou hodnotu, své hranice a respektují ostatní.

Vím, že pro fungování každé organizace je velmi důležitá komunikace. Snažím se, aby průvodci, děti a rodiče spolu co nejvíce mluvili a vytvářeli jsme tak společně naši školu.

Mým záměrem je umožnit všem lidem kolem sebe růst. Aby objevili své dary, talenty a nalezli svá poslání.

Barbora Cifrová
průvodkyně
Kontakt: barbora.cifrova@svobodnaskolaprerov.cz

Považuji se za aktivního člověka s mnoha zájmy, který rád zkouší nové věci a poznává zajímavé lidi. Baví mě učit se cizí jazyky, cestovat, miluji přírodu. Právě láska k přírodě mě přivedla ke studiu na Mendelově univerzitě, kde jsem absolvovala studijní obor Zahradnické inženýrství. Dětem bych ráda představovala vše, co se krás naší planety a lásce k ní týče. Že příroda není jen něco kolem nás, ale že jsme především její součástí a je třeba se k ní chovat s úctou. 

Stejnou cestou vedeme s manželem i naše dvě děti – Aleška a Tamarku. Díky nim jsem se začala zajímat o myšlenky respektující výchovy a svobodného vzdělávání. Se svým synem jsme si i vyzkoušeli na rok domoškoláctví. Vašim dětem chci, stejně jako těm mým, ukazovat jejich vlastní hodnotu, rozvíjet jejich zdravé sebevědomí a zodpovědnost za sebe a svá rozhodnutí. 

Přesto, že jsem ještě na rodičovské dovolené, provozuji již 9. sezónu Sportovní areál. Zajišťuji především chod letní zahrádky a tenisových kurtů, během roku pak pořádáme mimo jiné i akce pro děti, jako Pálení čarodějnic, Kácení Máje, Halloween… Jsem aktivní členkou zastupitelstva obce Prosenice. Zaměřuji se na obnovu zeleně v intravilánu i extravilánu  https://www.sazimebudoucnost.cz/akce/Zelenejsi-Prosenice-2019-(1) . Během zimních měsíců se věnuji tvorbě a prodeji vzdělávacích materiálů pro děti https://martinakoliskova.cz/pracovni-listy/ .

Svobodná škola je úžasná možnost pro spoustu rodičů, kteří smýšlejí obdobně jako já. Příjemné, nestresující prostředí s respektujícím přístupem, bez autoritářských vztahů je přesně to, co dětem v Přerově chybělo a já jsem neskutečně nadšená, že toho mohu být součástí.

Irena Oršulíková
průvodkyně
Kontakt: irena.orsulikova@svobodnaskolaprerov.cz

Irena Oršulíková

Jsem speciální pedagog. Vystudovala jsem obor učitelství pro školy a mládež vyžadující zvláštní péči na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Zkušeností, která mě v profesním životě hodně ovlivnila a posunula, bylo deset let působení v základní škole Mateřídouška v Přerově – Předmostí, která pracovala v programu „Začít spolu“. Naší filozofií bylo vytvořit přátelskou školu pro všechny, včetně dětí s postižením a otevřenou spolupráci s rodiči.

Později jsem pracovala v pedagogicko-psychologické poradně v Olomouci v oblasti diagnostiky. Po přestupu z pracoviště Olomouc do Přerova jsem v roli metodika prevence rizikového chování pracovala s dětmi ve školách, tvořila programy pro třídy, komunikovala s rodiči i s učiteli, organizovala a vedla semináře pro učitele. Mým tématem byla především tolerance a vytváření bezpečného prostředí ve třídách. Tato práce mě velmi naplňovala.

S příchodem covidové epidemie se moje činnost přesunula zpět do kanceláře a náplní mé práce se stala znovu speciálně-pedagogická diagnostika.

Ve svobodné škole bych se chtěla opět vrátit k učení a k tvořivé práci. Jako průvodkyně budu vytvářet s dětmi bezpečné prostředí, ve kterém prožijí dobrodružství poznání. Přála bych si, aby je bavilo učit se, získávat zkušenosti, poznávat své silné i slabé stránky, byly odhodlané překonávat překážky a došly k úspěchu, každý svým vlastním tempem a svou cestou a přitom spolu.

Budu je podporovat v růstu ve svobodné a zodpovědné osobnosti, které znají samy sebe, umí najít štěstí v sobě a toto štěstí sdílet a v životě se neztratí.

Považuji se za člověka, který rád přijímá v životě výzvy a nebojí se změny. Vždy jsem se zajímala o trendy moderní pedagogiky. Mou profesní i životní zásadou je „respektovat a být respektován“.

Je mi ctí být členem týmu Svobodné školy Přerov a věřím, že se nám společně podaří vybudovat školu, do které budou chodit rády nejen děti, ale i jejich rodiče.

Nesmírně se na to těším:)

Co se týče mého osobního života, mám dospělou dceru, ve volném čase jsem nejraději venku, na zahradě nebo v přírodě. Celý můj život mě provází hudba, hraju na lesní roh a jsem členem souboru Trubači OMS Přerov.

Adéla Gajová
průvodkyně v družině, asistentka pedagoga
Kontakt: adela.gajova@svobodnaskolaprerov.cz, 704 971 692

Jsem asistentka pedagoga, ve školství pracuji šestým rokem a práce s dětmi mě naplňuje. Prostřednictvím dětského světa mám možnost neustále objevovat jejich pohled na svět, což mě obohacuje. Zajímám se o alternativní způsoby vzdělávání, díky nimž přichází děti k hlubšímu sebepoznání.

Miluji přírodu, zvířata a bydlím se svými čtyřmi dětmi a manželem v domě s velkou zahradou v malé vesnici. Mou vášní jsou minerální kameny. Miluju, když si svou ranní kávu můžu vypít na zahradě při východu slunce a zpěvu ptáků.

Posledním dvěma dětem (dvojčatům) umožním prostřednictvím Svobodné školy v Přerově demokratický rozvoj a učení se.

Veronika Vrbová
administrativa školy
Kontakt: veronika.vrbova@svobodnaskolaprerov.cz, 777 574 111

Po ukončení studia na vysoké škole jsem pracovala pro dvě velké strojírenské firmy, jako „technická nákupčí, kdy má pozice obnášela veškerou výkresovou agendu, technologické postupy, komunikaci s dodavateli a přímý nákup asi 5000 položek týdně. Získávala jsem  bohaté zkušenosti v oboru po dobu 15 let.

Současně,při mé profesi nákupčího, jsem od dětství milovnice veškerého sportovního vyžití, od turistiky, lyžování, vodních sportů až po fitness, kdy už přes 18 let pracuji jako trenér pro různá fitness centra.

V soukromém životě jsem milující mámou dvou holčiček, které mě učí trpělivosti a pochopení ve všech směrech 🙂 

Ve škole mám za úkol kompletní administrativu 🙂

Mike Esson
English, arts

My first experience of teaching young, eager children with limitless energy and a healthy dose of cheekiness was in a local rain forest school deep in the central highlands of Costa Rica (1990). Since then I’ve had the pleasure of guiding lessons through English and Art to ages ranging from 3 to 80 at kindergartens, play groups, primary / secondary schools, university and one to ones in any place imaginable often coupled cycling and trekking. 

Moving on to 2002 with the birth of Robbie followed by Danny and recently Theo (2015), my role as father truly enhanced my passion for guiding the development of youngsters through play, study tools and workshops.

I’m glad to be part of Michal’s group and look forward to using my experience by getting „stuck in“ with all the creative minds waiting for us. 

Livie Čermak Pastorkova
průvodkyně, asistentka pedagoga
Kontakt: livie.cermak@svobodnaskolaprerov.cz

Lenka Janáková
průvodkyně pro DomŠkolu Přerov
Kontakt: lenka.janakova@svobodnaskolaprerov.cz

Jana Damborská
výdej obědů, úklid